Różnica między firmą przeprowadzkową a transportową

Różnica między firmą przeprowadzkową a transportową. Czeka nas przeprowadzka. Niemniej jednak wiemy, iż na pewno nie będziemy organizować jej samodzielnie. Chcemy zatrudnić do tego firmę zewnętrzną. Stajemy jednakże przed dylematem: przeprowadzkowa czy transportowa? Sporo osób zastanawia się, czym tak naprawdę różnią się te firmy od siebie? Określenia te używane są zamiennie – niestety to spory błąd. Nie zdajemy sobie sprawy z faktu, czym różni się działalność wymienionych przedsiębiorstw. Warto to mieć na względzie, zanim podejmiemy decyzję o skorzystaniu z usług którejś z tutaj wymienionych. W poniższym artykule postaramy się dokładnie opisać to, co różni obie te firmy.

Firma transportowa – czym jest i świadczeniem, jakich usług się zajmuje?

Firma transportowa oferuje przewożenie towarów drogą lądową dzięki przewozowi lądowemu. Na obecnym rynku dostępne są nowoczesne rozwiązania w zakresie samochodów, które będą w stanie dostarczyć możliwie najszybciej towar pod wskazany adres. Obecnie obserwowany jest ogromny rozwój firm zajmujących się usługami transportowymi, co przyczynia się do faktu, iż pojawia się ich naprawdę sporo. Związane jest to ze zwiększającym się zapotrzebowaniem na tego rodzaju usługi. Chociaż same koszty związane z prowadzeniem firmy są duże, to taki biznes może być naprawdę dochodowy. Co do zasady, konieczność posiadania specjalnych pozwoleń i licencji nie jest na tyle trudna do pozyskania, jak mogłoby się nam wydawać. Przepisy jasno pokazują, iż nie będzie konieczności starania się o nie wtedy, kiedy przewozy będą się odbywały zespołami pojazdów albo pojazdami samochodowymi mającymi dopuszczalną masę całkowitą nieprzekraczającą 3,5 tony w drogowym transporcie rzeczy, jak i przewozie niezarobkowym drogowym rzeczy. Dopiero w innych sytuacjach właściciel będzie musiał spełnić dane warunki, żeby otworzyć przedsiębiorstwo transportowe.

Zadaniem przedsiębiorstw transportowych będzie nie tylko przewożenie różnego rodzaju towarów, ale też przygotowanie do tego środków, jak i odpowiedniej dokumentacji przewozowej. Jest to niezbędna część realizacji transportu. Zatem wskazuje się, iż samo takie pojęcie nie może być rozumiane bez zestawienia go ze spedycją. 

Firma transportowa to nie tylko same przewozy 

Ogromny zakres usług, które świadczy się w firmach transportowych, przyczynia się do faktu, iż konieczne staje się używanie innowacyjnego różnego typu sprzętu, żeby usprawniać i maksymalnie przyspieszać proces transportowy. Niezbędna będzie właściwa ilość aut dostawczych, aby możliwe stało się realizowanie w pełni oczekiwań klientów i dostarczanie im przesyłek w odpowiednim terminie. Nie mniej ważne jest posiadanie właściwej ilości pracowników – wykwalifikowanych specjalistów, którzy zadbają o jakość pracy, wizerunek marki oraz satysfakcję klientów. Może zajmować się prowadzeniem transportu i spedycji na terenie Polski albo poza jej granicami, co jest obecnie bardzo łatwe za sprawą otwartej strefy Unii Europejskiej. Największa ilość transportowych firm zlokalizowana jest w sporych miastach. Tam także możemy liczyć na profesjonalną obsługę w różnym zakresie, w tym, chociażby podczas organizacji przeprowadzki, w czasie szukania przedsiębiorstwa do obsługiwania w swojej firmie albo na przykład w międzynarodowym transporcie. Zależnie od rozmiarów przewożonych rzeczy warto brać pod rozwagę różnych wykonawców.

Firma przeprowadzkowa – czym dokładnie się zajmuje?

Każda z firm przeprowadzkowych zajmuje się przewożeniem rzeczy z punktu a do punktu b. Niemniej jednak możliwe jest także zlecenie załadunku i rozładunku dobytku. Większość przedsiębiorstw w ofercie ma również pomoc podczas demontowania mebli i pakowania wszelkich rzeczy. W tymże celu na wyposażeniu ma właściwe narzędzia, jak i różnego typu opakowania (kartony, koce filcowe, worki, taśmy, folia bąbelkowa). Możemy zlecić jej pracownikom również rozpakowanie i zamontowanie przewożonych sprzętów. Firmy działające w takiej branży oferują ogromny wachlarz przeprowadzkowych usług, spośród których możemy wybrać takie, które spełnią nasze oczekiwania.

Drugą ważną kwestią w zakresie działania firm zajmujących się przeprowadzkami, będzie mająca odpowiednie kompetencje załoga. To dosyć specyficzna branża, w której to odbiorcy usług nierzadko powierzają ich opiece dorobek całego życia. Mogą to być rzeczy mające wysoką wartość sentymentalną, jak i materialną. Dlatego też każda z profesjonalnych firm przeprowadzkowych polega wyłącznie na godnych zaufania, sprawdzonych pracownikach. Takich, którzy wiedzą dokładnie, jak przenosić ostrożnie i odpowiedni zabezpieczyć różnego typu przedmioty, żeby nie zostały one uszkodzone podczas transportu. Sprzęt AGD i RTV, meble, antyki, dzieła sztuki, rośliny, dokumenty, książki, lustra, porcelana, szkło czy ubrania – możemy zamówić wszelkiego typu przedmioty, bez obawy o ich zniszczenie czy zagubienie. Jeżeli jednak zdarzy się nieszczęśliwy wypadek, wszelakie straty pokryte zostaną z ubezpieczenia OC firmy wykonującej daną usługę.