Wypożyczalnia samochodów – co warto wiedzieć? Coraz większa ilość osób w naszym kraju korzysta z usług świadczonych przez wypożyczalnie samochodów. Na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim turyści, ale też osoby, którym zepsuł się nagle pojazd, brały udział w jakiejś kolizji, nie chcą ponieść kosztów dodatkowych wiążących się z utrzymywaniem samochodu, a korzystają z niego bardzo rzadko. Na wynajęcie auta decydują się również wybrane przedsiębiorstwa. Co warto wiedzieć na temat wypożyczalni samochodów?
Kto może skorzystać z wypożyczalni samochodów?
Zależnie od wybranej wypożyczalni, mogą obowiązywać różne warunki wynajmu pojazdów. Niezbędne będzie niewątpliwie posiadanie uprawnień do prowadzenia samochodu. Wybrane firmy określają, iż wypożyczyć auto może osoba, która posiada uprawnienia do kierowania pojazdem od minimum roku, inne zaś podają ograniczenie wiekowe, przykładowo 19-75 lat. Obowiązkowe jest także okazanie paszportu czy dowodu osobistego. Kiedy to jakaś firma zechce wynająć samochód, musi przedstawić NIP, kserokopię Regonu, odpis z rejestru KRS albo zaświadczenie na temat wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej.
Jaki jest koszt wynajęcia samochodu?
Koszty wypożyczania aut w naszym kraju zależą od danej firmy, na którą zamierzamy się zdecydować. Na cenę wpływ ma także wybór auta, jego klasa, jak również fakt, czy będzie to wynajem długoterminowy, czy krótkoterminowy. Niewątpliwie biorąc pod uwagę dłuższy czas wypożyczenia, koszt za dobę będzie się zmniejszał. W przypadku wielu wypożyczalni samochodów możemy liczyć także na specjalne oferty, przykładowo na możliwość negocjacji ceny podczas wynajmu na więcej niż 6 dni. Średnie ceny wypożyczenia auta rozpoczynają się od 59 złotych na dobę.
W koszty wynajęcia auta wliczona jest również zwrotna kaucja, której kwota zależna będzie od modelu oraz marki samochodu. Zwracana jest ona klientowi w czasie oddawania nieuszkodzonego pojazdu. Kaucja może być wpłacona gotówką, przelewem albo może też być zablokowana na koncie kredytowej karty. Raczej rzadko, o ile w ogóle, można wypożyczyć auto bez depozytu. Firmy oferujące wynajem samochodów muszą się zabezpieczyć w razie uszkodzenia pojazdu albo wypadku.
Jak zarezerwować auto?
Wszystko w dużej mierze zależne jest od wypożyczalni. W niektórych rezerwacji możemy dokonać tylko telefonicznie, inne dopuszczają kontakt przez e-mail, fax czy rezerwację online, która cieszy się sporą popularnością pośród klientów. Niewątpliwie powinniśmy mieć także możliwość ustalenia osobiście wynajmu, w siedzibie przedsiębiorstwa. Chcąc zarezerwować samochód, musimy podać wiele informacji, takich jak model pojazdu, dane teleadresowe, miejsce oraz godzinę odbioru samochodu, czy termin wynajmu. Bezwzględnie należy również zaznaczyć, czy auto będziemy używać poza granicami i podać nazwę danego kraju. Spora ilość wypożyczalni zgadza się na skorzystanie z auta za granicą Polski, niemniej jednak należy wcześniej taką kwestię zgłosić.
Jak powinna wyglądać umowa z wypożyczalnią samochodów?
Zanim podpiszemy umowę, powinniśmy zapoznać się dokładnie z jej warunkami, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Umowy mogą się od siebie różnić w wypożyczalniach, dlatego trzeba zapytać o szczegóły. Zależnie od wybranej firmy, pośród ustaleń znaleźć można informacje na temat limitu kilometrów albo o jego braku, o wieku oraz doświadczeniu kierowcy, o poziomie benzyny w baku, o użytkowaniu samochodu w Polsce i poza jej granicami i wiele innych. Umowa niewątpliwie musi mieć formę pisemną i zawierać dane dotyczące wypożyczanego pojazdu.
Jak sprawdzić wypożyczane auto?
Nie tylko marka oraz model świadczyć będą o niezawodności wybranego auta. Warto sprawdzić przed wypożyczeniem, czy samochód jest sprawny technicznie, w końcu chodzi o nasze bezpieczeństwo. Należy porównać, czy zgadzają się numery VIN oraz rejestracyjne, czy stan techniczny auta odpowiada temu, co spisano w umowie. Warto również dokonać sprawdzenia ogólnego działania pojazdu, czyli najzwyczajniej go włączyć i zobaczyć, czy wszystko w nim jest sprawne.
Dlaczego warto wynająć samochód?
Plusów korzystania z usług wypożyczalni aut jest naprawdę sporo. Po pierwsze nie musimy mieć samochodu na własność, aby z niego korzystać. Zmniejszają się zatem koszty nie tylko zakupu auta, co nierzadko związane jest z koniecznością wzięcia kredytu, ale także opłacanie OC i napraw związanych z użytkowaniem samochodu. Nie musimy pilnować również terminów wszelakich przeglądów, czy też ważności posiadanego dowodu rejestracyjnego. Do tego dochodzi również komfort związany z poruszaniem się pojazdem, nie zaś pozostałymi środkami komunikacji. Dzięki temu zabierzemy ze sobą większą ilość bagaży i nie będziemy musieli martwić się o opóźnienia czy przesiadki, co nierzadko zdarza się w przypadku autobusów czy pociągów. Zalety odczuwają również przedsiębiorstwa biorące pod uwagę długoterminowy wynajem, tym bardziej takie, które wchodzą dopiero na rynek. Firmy nie będę zmuszone do opłacania napraw czy ubezpieczenia pojazdów. Wystarczy, iż skorzystają z długoterminowego wynajmu, który można zawsze negocjować i jedynym problemem pozostanie uzupełnienie baku.