Jak wybrać rozmiar kontenera morskiego?

Jak wybrać rozmiar kontenera morskiego? Każdy z rodzajów oraz typów kontenerów morskich sprawdzi się idealnie w roli magazynu stacjonarnego, jak i podczas transportu. Bez uwagi na to, czy najważniejszym jego przeznaczeniem będzie właśnie transport, magazynowanie czy też przeznaczenie pod modyfikację albo budowę, musimy zwracać szczególną uwagę na rozmiary morskich kontenerów. Wszelkie typy kontenerów, ich wymiary, jak i techniczne specyfikacje można znaleźć na stronach internetowych ich sprzedawców. Poniżej postaramy się przedstawić informacje, które powinny być pomocne w podjęciu decyzji związanej z wymiarami i rodzajem kontenera.

Wymiary kontenerów oraz jednostki ich miary

Zanim dokonamy zakupu, musimy zdawać sobie sprawę, iż najważniejszą jednostką, w której można zmierzyć wielkość puszek jest TEU. Wymiarowi 1TEU odpowiadać będzie standardowa 20-stopowa puszka (mająca 6 metrów), zaś jednostka 40-stopowa to puszka odpowiadająca wymiarowi 2 TEU. Dokonując uproszczenia jednostek, oficjalne wymiary morskich kontenerów można podać także w sześciennych metrach, metrach kwadratowych, jak i pojemności przeliczonej na europalety.

Rozmiary kontenerów morskich — najczęściej sprzedające się kontenery oraz ich wymiary

Jak wybrać rozmiar kontenera morskiego?
Jak wybrać rozmiar kontenera morskiego?

Niżej przedstawiamy zestawienie wybieranych najczęściej kontenerów oraz ich wymiary:

  • kontener mający 3 metry i 10 stóp. Najważniejsze wymiary tego kontenera to 2,591 mm wysokości, 2,438 mm szerokości oraz 2,991 mm długości,
  • kontener mający 6 metrów i 20 stóp. Najważniejsze jego wymiary, to 2,591 mm wysokości, 2,438 mm szerokości oraz 6,058 mm długości,
  • kontener mający 12 metrów i 40 stóp. Jego wymiary, to 2,896 mm wysokości, 2,438 mm szerokości oraz 12,192 mm długości. 

Przedstawione tutaj dane obejmują wybierane najczęściej przez kupujących kontenery magazynowe. Typy morskich kontenerów, jak i wymiary każdego z nich można także znaleźć na stronie ich producenta.

Wymiary kontenera morskiego — co będzie konieczne celem wyboru wymiarów kontenera? 

Żeby właściwie dobrać wymiary morskiego kontenera, musimy dokładnie wiedzieć:

  • jakiego rodzaj będziemy transportować,
  • jaką ma on wagę,
  • jak dużo wolnej przestrzeni w kontenerze trzeba zaplanować.

Dzięki takim informacjom mamy szansę na wybranie rodzaju kontenera (transport albo stacjonarny), zaś później dopasowanie jego wymiarów do indywidualnych potrzeb.

Kontener jako magazyn stacjonarny – co wybrać?

Jeżeli kupiliśmy kontener z myślą o stworzeniu stacjonarnego magazynu, opierając się na wymiarach morskiego kontenera, musimy przygotować właściwe miejsce. Jeżeli chcemy magazynować sporą ilość ciężkich rzeczy, zaleca się przeprowadzenie poziomowania, jak i ustawienie przynajmniej czterech punktów podparcia dla jednostek 20-stopowych. W wypadku 40-stopowych kontenerów zalecane jest podparcie przynajmniej w sześciu miejscach i więcej. Jest to związane z tym, że rama 40-stopowego kontenera, w przypadku nierównomiernego rozmieszczenia ładunku może się odkształcać, co potrafi się przełożyć nawet na brak opcji zamknięcia drzwi w kontenerze. 

Podział kontenerów na uniwersalne oraz specjalistyczne 

Jedne z najpopularniejszych pod względem rodzaju, są kontenery uniwersalne. Wykorzystuje się go celem przewożenia drobnicowego ładunku, czyli takiego, który złożony jest z wielu sztuk o małych wymiarach. Kontener uniwersalny jest standardową opcją, która sprawdzi się w przypadku większości zadań. Czasami jednakże ten typ kontenera może nie być wystarczający i niezbędne będą funkcje dodatkowe. Posiadają je na wyposażeniu kontenery specjalistyczne, które mają różnorodne opcje. Mogą być one przykładowo otwierane od góry, co ułatwi załadowanie wybranych towarów.

Kontener do transportu – co będzie najlepszym wyborem?

Jeżeli kontener zakupiliśmy w celach transportowych, naszą rolą będzie przymocowanie ładunku w środku, nazywane inaczej sztauowaniem. Proces sztauowania opiera się na rozmieszczeniu danego ładunku, przymocowaniu ruchomych przedmiotów i elementów, jak i wypełnieniu pustej przestrzeni w obrębie naszego kontenera. Najważniejszą rolą sztauowania jest możliwość uniknięcia uszkodzeń przez ruchowe przedmioty. Załadowanie towaru takim sposobem pozwoli również na zachowanie skuteczności jednostki przy uwzględnieniu kolejności rozładowywania. Do elementów czy też urządzeń pomocnych przy sztauowaniu kontenerów, zaliczyć można: listwy poprzeczne oraz ukośne, liny, odciągi taśmowe, palety, maty antypoślizgowe, płachty, siatki, poduszki powietrzne czy ramy rozporowe. 

Wymiary danego kontenera a jego transport

Następną kwestią przy posiadaniu już wybranego kontenera, będzie jego przewiezienie. Większość kontenerów przewozi się na samochodach. Obowiązują przepisy dopuszczają ładowność maksymalną pojazdu drogowego do 2 TEU. Mając na względzie wymiary morskiego kontenera, możemy zaplanować liczbę koniecznych do przewiezienia samochodów. W wypadku chęci kupna trzeba mieć na względzie, iż jedną z najważniejszych kwestii mających wpływ na cenę kontenera będą jego wymiary, wiek czy stan techniczny.